Det krävs ledarskap och politisk vilja för skolan i Eskilstuna

Idag släppte Lärarförbundet sin ranking om bästa skolkommun. Återigen så får Eskilstuna en placering som man föga kan vara stolt över. Placeringen blev plats 251 av 290 kommuner.
Placeringen senast på rankingen var plats 251 och detta visar att skolan fortfarande befinner sig bland de sämsta i klassen.
Eskilstunas elever och unga som är framtiden för staden får inte de rätta förutsättningarna för att nå kunskapsmålen genom den politik som majoriteten i Eskilstuna för. År efter år har majoriteten gjort besparingar inom skolans område i Eskilstuna. Jag anser att man bör satsa mer på ledarskap och lärarna inom skolan. Rätt ledare och rätt lärare på rätt plats!
Den politiska vilja och satsningar från majoriteten i Eskilstuna har inte varit skolan direkt genom åren och det ser vi varje gång en ranking presenteras.
Vi från moderaterna och alliansen har genom åren visat på vilka satsningar som vi vill göra för skolan och våra elever och unga.
Det är dags att visa politisk vilja och ledarskap för att ge våra elver och unga en bra start för sin framtid!

Lämna en kommentar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Logga ut / Ändra )

Twitter-bild

You are commenting using your Twitter account. Logga ut / Ändra )

Facebook-foto

You are commenting using your Facebook account. Logga ut / Ändra )

Ansluter till %s


Follow

Get every new post delivered to your Inbox.